Aktualności

[Szkolenie] Szczególne środki ochrony małoletnich w instytucjach kultury — Online, 15.05.2024

1 maja 2024

Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, zaprasza na szkolenie pt. Szczególne środki ochrony małoletnich w instytucjach kultury.

Czytaj więcej »

Weź udział w programie Goethe-Institut Culture Moves Europe

30 kwietnia 2024

Trwa nabór zgłoszeń do programu Culture Moves Europe, który realizowany jest w ramach programu Kreatywna Europa. Organizatorem inicjatywy jest Goethe-Institut. W ramach programu prowadzone są dwa odrębne nabory.

Czytaj więcej »

Do końca maja br. można przesyłać książki do tegorocznej edycji konkursu „Kryminalny Magiel”

23 kwietnia 2024

Do 31 maja br. trwa nabór zgłoszeń do V edycji konkursu „Kryminalny Magiel”. Organizatorami inicjatywy są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”. Konkurs organizowany jest w ramach „Festiwalu Kryminału Retro — Kryminalny Magiel”.

Czytaj więcej »

Weź udział w programie rezydencyjnym „Rezydencja tandemowa”

18 kwietnia 2024

Do 12 maja br. trwa nabór zgłoszeń do polsko-francusko-niemieckiego programu rezydencyjnego „Rezydencja tandemowa”. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Genshagen.

Czytaj więcej »

Trwa nabór prac do tegorocznej edycji Konkursu Plastycznego „Świat Dziecka”

17 kwietnia 2024

Do 7 maja br. trwa nabór zgłoszeń do 39. edycji Konkursu Plastycznego „Świat Dziecka”. Organizatorem inicjatywy jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Czytaj więcej »

[Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających — Online, 23.04.2024

12 kwietnia 2024

Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, zaprasza na szkolenie pt. Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających.

Czytaj więcej »

Do końca kwietnia trwa nabór zgłoszeń do Nagrody im. Oskara Kolberga

11 kwietnia 2024

Do 30 kwietnia. trwa nabór zgłoszeń do 49. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Organizatorem inicjatywy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego koordynacją zajmują się Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Czytaj więcej »

Tylko do piątku można nadsyłać projekt muralu w ramach konkursu „Mokotowska sanitariuszka z Powstania Warszawskiego”

10 kwietnia 2024

Do 12 kwietnia br. trwa nabór zgłoszeń do konkursu na projekt muralu „Mokotowska sanitariuszka z Powstania Warszawskiego”. Organizatorem inicjatywy jest spółka Syrena V sp. z o.o.

Czytaj więcej »

[Szkolenie] Kontrola i audyt organizatora w instytucji kultury — Online, 22.04.2024

9 kwietnia 2024

Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, zaprasza na szkolenie pt. Kontrola i audyt organizatora w instytucji kultury.

Czytaj więcej »

[Szkolenie] Umowy-zlecenia i umowy o dzieło w instytucjach kultury. Najnowsze orzecznictwo sądowe — Online, 17.04.2024

8 kwietnia 2024

Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, zaprasza na jednodniowe specjalistyczne szkolenie online pt. Umowy-zlecenia i umowy o dzieło w instytucjach kultury. Najnowsze orzecznictwo sądowe.

Czytaj więcej »

Trwa nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu „Odkryj Swój Skarb”

4 kwietnia 2024

Do 14 kwietnia trwa nabór zgłoszeń do VI edycji konkursu „Odkryj Swój Skarb”. Organizatorem inicjatywy jest Narodowe Centrum Kultury.

Czytaj więcej »

Trwa nabór zgłoszeń do projektu Projektowanie uniwersalne — dostępność w instytucjach kultury

3 kwietnia 2024

Do 15 kwietnia br. trwa nabór wniosków do Zadania 1 — Przedsięwzięcia szkoleniowo-grantowe, realizowanego w ramach projektu Projektowanie uniwersalne — dostępność w instytucjach kultury. Inicjatywa finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 „Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III „Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027.

Czytaj więcej »

Najnowsze porady

Nieodpłatnie otrzymane aktywa instytucja kultury musi wycenić

2 maja 2024

Organizator przekazał nieodpłatnie instytucji kultury środki trwałe częściowo umorzone jednym dokumentem PT (Protokołem przekazania — przejęcia środka trwałego) ze wskazaniem całej wartości i wartością umorzenia od całości za 2 miesiące (rocznie 20%). Na wartość wykazaną w PT składają się środki trwałe, wyposażenie i farba do malowania.
Czy do ksiąg rachunkowych instytucji kultury należy wprowadzić wartość dotychczasowego umorzenia?
Czy można przyjąć całą wartość z PT do środków trwałych z symbolem KŚT 805 „Wyposażenie i sprzęt kin, teatrów i innych placówek kulturalno-oświatowych” i poleceniem księgowania przeksięgować część na środki trwałe, np. KŚT 487 „Zespoły komputerowe”, a część na pozostałe środki trwałe, które można w całości zamortyzować?
Jak zaksięgować przekazaną farbę do malowania?

Czytaj więcej »

Brak faktury a koszty bilansowe

15 kwietnia 2024

W 2023 r. instytucja kultury wpłaciła akredytację na podstawie zgłoszenia do konkursu tanecznego grupy działającej przy miejskim centrum kultury. W księgach rachunkowych ujęto tę wpłatę na koncie rozrachunkowym. Niestety, do tej pory nie otrzymano za nią faktury.
Czy taką wpłatę można ująć w kosztach i na jakiej podstawie?

Czytaj więcej »

Protokolant w obsłudze komisji w konkursie na dyrektora instytucji kultury

1 kwietnia 2024

Czy podczas prac komisji konkursowej w konkursie na dyrektora instytucji kultury mogą uczestniczyć osoby niebędące członkami komisji, np. protokolant niebędący członkiem komisji? Czy obecność takiego protokolanta niebędącego członkiem komisji można uznać za obsługę komisji, o której mowa w art. 16 ust. 5b Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?

Czytaj więcej »

Kierownik biblioteki funkcjonującej w strukturze ośrodka kultury

18 marca 2024

Biblioteka działa w strukturze ośrodka kultury, więc nie jest samodzielną jednostką.
Czy w takiej bibliotece musi być kierownik biblioteki, nawet gdy nie ma innych pracowników?

Czytaj więcej »

Zamknięcie roku z zyskiem a środki na rachunku bankowym

1 marca 2024

Ubiegły rok muzeum zamknęło zyskiem. Na rachunku bankowym zgromadzono środki 10 000 zł. Zysk przeksięgowano na fundusz rezerwowy (konto 802 „Fundusz rezerwowy”).
Czy w 2024 r. instytucja kultury może wydatkować te środki na bieżące wydatki?

Czytaj więcej »

Odpowiedzialność kustosza za zbiory muzeum

15 lutego 2024

Osoba zatrudniona na stanowisku inwentaryzatora/kustosza odmówiła przyjęcia odpowiedzialności za zbiory.
Kto w muzeum, oprócz dyrektora jednostki, odpowiada za zbiory?
Czy w razie kontroli inwentaryzator/kustosz merytorycznie ponosi odpowiedzialność za zbiory bez względu na odmowę jej przyjęcia?

Czytaj więcej »

Refaktura mediów

1 lutego 2024

W budynku samorządowej instytucji kultury znajduje się kotłownia olejowa, z której odprowadzone są rozgałęzienia do ogrzewania przedszkola i biblioteki mieszczące się poza budynkiem instytucji kultury. Na podstawie porozumienia eksploatacja kotłowni oraz zamawianie i przyjmowanie paliwa leży po stronie zakładu komunalnego, który od 2020 r. wystawia fakturę dla instytucji kultury za zużycie oleju we wszystkich trzech jednostkach (nie ma podliczników, które pozwalałyby ustalić ilość zużycia oleju opałowego przez każdą jednostkę). Między samorządową instytucja kultury a biblioteką i przedszkolem zostało zawarte porozumienie o podziale paliwa w wymiarze ⅓ zużycia ogólnego.
Czy w takiej sytuacji prawidłowe jest refakturowanie zakupu paliwa przez samorządową instytucję kultury?

Czytaj więcej »

Opiniowanie zmian w regulaminie organizacyjnym

15 stycznia 2024

Czy zmiana (dodanie stanowiska) w regulaminie organizacyjnym powiatowego domu kultury musi być przedstawiona na sesji rady powiatu czy wystarczy opinia zarządu na jej temat?

Czytaj więcej »